The Juniper Networks ACX5400 Universal Metro Routers are top-of-rack routers with deep packet buffer solutions for metro network or aggregation environments. The ACX5400 router portfolio consists of high-performance, fixed-configuration, 1 U routers that add higher port densities, additional scalability, and improved latency to the ACX Series. The routers have a high-throughput Packet Forwarding Engine, which provides full duplex throughput of 800 Gbps.
The ACX5400 routers have a high-throughput Packet Forwarding Engine, and the performance of the control plane running on ACX5400 routers is enhanced by the 1.9-Ghz six-core Intel CPU with 32-GB of memory and two 100-GB enterprise-grade solid-state drives (SSDs) for storage.
We ship the ACX5400 routers with redundant fans and redundant power supply modules (PSMs). You can order the routers with front-to-back airflow (airflow out or AFO) or back-to-front airflow (airflow in or AFI), and with AC or DC PSMs.
ACX5448-DC-AFO is a 1U universal metro router for service provider aggregation, 5G mobile backhaul, and fiber transport. It delivers 640 Gbps throughput with 48 SFP+/SFP (1GbE/10GbE) and 4×QSFP28 (40GbE/100GbE) ports, running Junos OS with full L2/L3, IP/MPLS, EVPN, and precise timing.
This model uses dual redundant DC power and hot-swappable fans with front-to-back (AFO) airflow; advanced right-to-use features are licensed separately.
| Product Model | ACX5448-DC-AFO |
| Form Factor | 1U fixed chassis |
| Throughput | 640 Gbps |
| Fixed Ports | 48 × SFP+/SFP (1GbE/10GbE, no MACsec) 4 × QSFP28 (40GbE/100GbE) |
| Management Ports | 1× RJ45 Console 1× RJ45 MGMT 1× USB Type-A |
| Synchronization Ports | 10 MHz 1 PPS input/output |
| Cooling | Redundant fan modules front-to-back airflow (AFO) |
| Power Input | DC: –44 VDC to –72 VDC dual redundant PSU (1+1) |
| Typical Power | 250W |
| Maximum Power | 450W (with optics) |
| Dimensions | 17.26 × 1.7 × 21.81 in 43.84 × 4.33 × 55.41 cm |
| Weight | 22.45 lb (10.18 kg) |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (long term) 0°C to 55°C (short term) |
| Humidity | 5%–90% RH, noncondensing |
| CPU | 1.9 GHz 6-core Intel |
| Memory | 32 GB DRAM |
| Storage | 200 GB (100+100 GB) SSD |
| Safety Approvals | CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 60950-1 EN 60950-1 IEC 60950-1-CB Scheme EN 60825-1 |
| EMC | AS/NZS CISPR22 Class A VCCI Class A FCC Part 15 Class A ICES-003 Issue 4 BSMI CNS 13438 KN 22, Class A CISPR 32/EN55032 Class A EN-61000-4-6 EN-61000-4-11 CISPR 24/EN55024 |
| ETSI | EN 300 386 V1.6.1 ETSI EN 300 019-2-1 ETSI EN 300 019-2-2 ETSI EN 300 019-2-3 ETSI 300753 |
| Other EMC Requirements | Deutsche Telekom 1TR9 (2008) British Telecom EMC Immunity Requirements (2007) |
| NEBS | SR-3580 Level 3 Compliance GR-63-CORE GR-1089-CORE Issue 6 compliant |
| Telecomm Compliance | NETCONF, CLI, SNMP v1/v2/v3 E-Line, ELAN, L3VPN, OAM, CoS Fault & performance management |
| MEF | MEF CE2.0 compliant MEF 3.0-certified |
| Licensing | Base features included advanced RTU licenses sold separately |
Low Price Guarantee | ![]() | Quality Assurance | |
100% Money Back Guarantee | Commodity Refund Guarantee | ||
Diversified and Flexible Transportation Services | ![]() | Standard Policy |