Juniper ACX500 Router add operational intelligence to metro environments, providing the option to deploy packet optical, metro Ethernet, or IP/MPLS infrastructure. High–precision synchronization technology, industry–leading security, and high availability features enhance QoE, while extensive OAM, built– in advanced SLA management, and zero touch deployment capabilities reduce TCO. The ACX500 platforms address a variety of service provider use cases, including business, cable distributed access architectures, residential fiber, and mobile backhaul, as well as enterprise applications for power utilities, oil and gas, mining, transportation, and defense and public safety industries.
ACX500: The ACX500 is a small form factor, hardened fanless router that delivers up to 60 Gbps throughput. It is ideal for small cell, LTE–Advanced mobile backhaul deployments, as well as use cases in the industrial environment. An ACX500–O version is available for outdoor deployment.
The ACX Series supports all mobile services profiles including 2G/3G high–speed packet access (HSPA), 4G LTE, LTE–Advanced, and small cell. In a typical backhaul deployment scenario, the ACX500 is used as a small cell router and grandmaster.
ACX500-DC is Juniper ACX500 indoor temperature-hardened router, supporting -40°C to 65°C operation, rack mountable for mobile backhaul and enterprise networks.
| Product Model | ACX500-DC |
| Product Type | Indoor Fanless Metro Router |
| Form Factor | 1U Rack Mount |
| System Throughput | 60 Gbps |
| Interface | 4xGbE Copper + 2xGbE Fiber |
| Power Input | Single DC Power Supply (-48V / -60V / +24V DC) |
| Power Draw | 65 W + 80 W PoE |
| Cooling | Passive Fanless Cooling |
| Noise Level | 0 dB (acoustic noise) (negligible; only passive cooling is used) |
| Operating Temperature | -40° to 149° F (-40° to 65° C) |
| Operating Humidity | 5%–95% RH, Non-condensing |
| Dimension (W×H×D) | 17.5 × 1.75 × 9.4 in (44.5 × 4.4 × 24 cm) |
| Weight | 8.6 lb (3.9 kg) |
| Feature Support | Temperature Hardened, PoE Ready, Rack Mountable |
| System OS | Junos OS |
| Safety Approvals | CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 60950-1 EN 60950-1 IEC 60950-1 — CB Scheme EN 60825-1 |
| EMC | AS/NZS CISPR22 Class A EN55022 Class A VCCI Class A FCC Part 15 Class A IECS-003 Issue 4 BSMI CNS 13438 and NCC C6357 Taiwan Radiated Emissions KN 22 Class A CISPR 32/EN55032:2012 European Radiated Emissions Class A EN-61000-4-6 Low Frequency Common Immunity EN-61000-4-11 Voltage Dips and Sags CISPR 24/EN55024 Information Technology Equipment Immunity Characteristics |
| ETSI | EN 300 386 V1.6.1 Telecommunication Network Equipment Electromagnetic Compatibility Requirements ETSI EN 300 019-2-1 (2000)— Storage, Class T1.2 ETSI EN 300 019-2-2 (1999)— Transportation, Class T2.3 ETSI EN 300 019-2-3 (2003)— Stationary Use at Weather Protected Locations, Class T3.2 ETSI 300753 (1997)— Acoustic Noise Emitted by Telecommunications Equipment |
| Other EMC Requirements | IEEE 1613 Class 2 Environmental and Testing Requirements for Communications Networking Devices in Electric Power Substations IEC 61850-3 Communication networks and systems for power utility automation EN50121-4 Railway applications ETSI EN 300 440-1/-2 GPS spurious emission Deutsche Telekom 1TR9 (2008) EMC Specification British Telecom EMC Immunity Requirements (2007) ITU-T K.21 (2011) Resistibility of telecommunication equipment installed in customer premises to overvoltages and overcurrents ITU-T K.20 (2011) Resistibility of telecommunication equipment installed in telecom centers to overvoltages and overcurrents |
| NEBS | SR-3580 NEBS Criteria Levels (Level 3 Compliance) GR-63-CORE: NEBS, Physical Protection GR-1089-CORE: EMC and Electrical Safety for Network Telecommunications Equipment (Issue 6 compliant) GR-3108-CORE: Generic Requirements for Network Equipment in the Outside Plant (OSP) |
| Ingress Protection | Not applicable (Indoor Use Only) |
| Telecomm Compliance | Device management: NETCONF, CLI, SNMP v1/v2/v3 End-to-end provisioning of E-Line, emulated LAN (ELAN), Layer 3 VPN (L3VPN), OAM, class of service (CoS) Device and service-level fault management Device and service-level performance management |
| Metro Ethernet Forum (MEF) | MEF CE2.0 compliant |
Low Price Guarantee | ![]() | Quality Assurance | |
100% Money Back Guarantee | Commodity Refund Guarantee | ||
Diversified and Flexible Transportation Services | ![]() | Standard Policy |