ACX7100-48L-AC-AI is a 1U fixed-form-factor cloud metro router with 48 ports of 10/25/50GbE SFP56 and 6 ports of 400GbE QSFP56-DD. It features dual AC power supplies and back-to-front (AFI) airflow, delivering 4.8 Tbps switching capacity for carrier-grade metro aggregation and data center deployments.
| Form Factor | 1U fixed chassis |
| Throughput | 4.8 Tbps |
| Fixed Ports | 48 × SFP56 (10GbE/25GbE/50GbE) 6 × QSFP56-DD (400GbE) |
| Port Notes | 1 SFP56 port supports 10GbE/25GbE only |
| Breakout Support (400GbE ports) | 4×25GbE, 4×10GbE, 4×100GbE, 2×100GbE, 2×50GbE, 8×50GbE |
| Max Port Capacity | 400GbE: 6 100GbE: 24 50GbE: 95 40GbE: 6 25GbE: 72 10GbE: 72 |
| Cooling | 6× fans; back-to-front (AI / Airflow In) |
| Power Options | AC: 115 VAC/240 VAC |
| Typical Power Draw (without optics) | 270W |
| Maximum Power Draw (without optics) | 620W |
| Dimensions (W×H×D) | 17.36 × 1.75 × 23.42 in (44.09 × 4.45 × 59.49 cm) |
| Weight | 26.9 lb / 12.2 kg |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (operating); 0°C to 55°C (short term); GR-63 NEBS-L3 |
| Humidity | 5% to 90% noncondensing |
| Synchronization | 1× RJ-45 TOD; 1M/10M PPS input/output |
| NEBS Compliance | SR-3580 Level 3 GR-63-CORE GR-1089-CORE DC 3160 |
| Safety & EMC Emissions | UL/EN/IEC 60950-1 UL/EN/IEC 62368-1 EN 300 386 Class A FCC 47 CFR Part 15 Class A EN 55032 Class A |
| Immunity | EN 300 386 V1.6.1 Class A Telecom Network Equipment-Immunity requirements EN 300 386 V2.1.1 Class A Telecom Network Equipment-Immunity requirements EN 55024 (CISPR 24) IEC/EN 61000-4-X (-2, -3, -4, -5, -6, -11) KN35 Korea Immunity KN61000-4-X (-2, -3, -4, -5, -6, -11) Korea Immunity TEC/EMI/TEL-001/FEB-09 India Immunity TEC-SD-DD-EMC-221-05-OCT-16 IG Surge EN 55035 (CISPR 35:2016) Electromagnetic compatibility of multimedia equipment |
Low Price Guarantee | ![]() | Quality Assurance | |
100% Money Back Guarantee | Commodity Refund Guarantee | ||
Diversified and Flexible Transportation Services | ![]() | Standard Policy |