ACX7100-48L-DC-AO is a 1U fixed cloud metro router equipped with 48 SFP56 and 6 QSFP56-DD multi-rate ports, dual DC power supplies, and front-to-back (AFO) airflow. It provides 4.8 Tbps forwarding capacity and carrier-grade performance for metro aggregation and data center applications.
| Product Model | ACX7100-48L-DC-AO |
| Form Factor | 1U fixed chassis |
| Throughput | 4.8 Tbps |
| Fixed Ports | 48 × SFP56 (10GbE/25GbE/50GbE) 6 × QSFP56-DD (400GbE) |
| Port Notes | 1 SFP56 port supports 10GbE/25GbE only |
| Breakout Support | Ports 48–53: 4×25GbE, 4×10GbE, 4×100GbE, 2×100GbE, 2×50GbE, 8×50GbE |
| Max Port Capacity | 400GbE: 6 100GbE: 24 50GbE: 95 40GbE: 6 25GbE: 72 10GbE: 72 |
| Cooling | 6× fans; front-to-back (AFO) |
| Power Input | DC: –48 VDC to –60 VDC |
| Typical Power Draw (without optics) | 270W |
| Maximum Power Draw (without optics) | 620W |
| Dimensions (W×H×D) | 17.36 × 1.75 × 23.42 in (44.09 × 4.45 × 59.49 cm) |
| Weight | 26.9 lb / 12.2 kg |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (operating) 0°C to 55°C (short term) GR-63 NEBS-L3 |
| Humidity | 5% to 90% noncondensing |
| Synchronization | 1× RJ-45 TOD 1M/10M PPS input/output |
| NEBS Compliance | SR-3580 Level 3 GR-63-CORE GR-1089-CORE DC 3160 |
| Safety | UL/EN/IEC 60950-1 UL/EN/IEC 62368-1 EN 60825-1 |
| EMC Emissions | EN 300 386 Class A FCC 47 CFR Part 15 Class A EN 55032 Class A |
| Immunity | EN 300 386 V1.6.1 Class A EN 300 386 V2.1.1 Class A EN 55024 (CISPR 24) IEC/EN 61000-4-X (-2, -3, -4, -5, -6, -11) KN35 Korea Immunity KN61000-4-X (-2, -3, -4, -5, -6, -11) Korea Immunity TEC/EMI/TEL-001/FEB-09 India Immunity TEC-SD-DD-EMC-221-05-OCT-16 IG Surge EN 55035 (CISPR 35:2016) |
Low Price Guarantee | ![]() | Quality Assurance | |
100% Money Back Guarantee | Commodity Refund Guarantee | ||
Diversified and Flexible Transportation Services | ![]() | Standard Policy |