The Juniper Networks ACX5400 Universal Metro Routers are top-of-rack routers with deep packet buffer solutions for metro network or aggregation environments. The ACX5400 router portfolio consists of high-performance, fixed-configuration, 1 U routers that add higher port densities, additional scalability, and improved latency to the ACX Series. The routers have a high-throughput Packet Forwarding Engine, which provides full duplex throughput of 800 Gbps.
The ACX5400 routers have a high-throughput Packet Forwarding Engine, and the performance of the control plane running on ACX5400 routers is enhanced by the 1.9-Ghz six-core Intel CPU with 32-GB of memory and two 100-GB enterprise-grade solid-state drives (SSDs) for storage.
We ship the ACX5400 routers with redundant fans and redundant power supply modules (PSMs). You can order the routers with front-to-back airflow (airflow out or AFO) or back-to-front airflow (airflow in or AFI), and with AC or DC PSMs.
ACX5448-AC-AFO is a 1U universal metro router designed for service provider aggregation, 5G mobile backhaul, and enterprise edge applications. It delivers 800 Gbps throughput with 48×SFP+/SFP (1GbE/10GbE) and 4×QSFP28 (40GbE/100GbE) ports, running on Junos OS with comprehensive L2/L3, MPLS, EVPN, and precision timing capabilities.
This model features dual redundant AC power supplies and hot-swappable fan modules with front-to-back (AFO) airflow for high availability. It supports SyncE and IEEE 1588v2 PTP for accurate network synchronization, while advanced functions and port rights are provided as separate right-to-use licenses for flexible, pay-as-you-grow deployment.
| Product Model | ACX5448-AC-AFO |
| Form Factor | 1U fixed chassis |
| Throughput | 800 Gbps |
| Fixed Ports | 48 × SFP+/SFP (1GbE/10GbE) 4 × QSFP28 (40GbE/100GbE) |
| Management Ports | 1× RJ45 Console, 1× RJ45 MGMT, 1× USB Type-A |
| Synchronization Ports | 10 MHz, 1 PPS input/output |
| Cooling | Redundant fan modules; front-to-back airflow (AFO) |
| Power Input | AC: 100–240 VAC, 47–60 Hz, dual redundant PSU (1+1) |
| Typical Power | 250W |
| Maximum Power | 450W (with optics) |
| Dimensions (W×H×D) | 17.26 × 1.7 × 21.81 in (43.84 × 4.33 × 55.41 cm) |
| Weight (fully configured) | 22.45 lb (10.18 kg) |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C |
| Humidity | 5%–90% RH, noncondensing |
| CPU | 1.9 GHz 6-core Intel |
| Memory | 32 GB DRAM |
| Storage | 200 GB (100+100 GB) SSD |
| Safety Approvals | CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 UL 60950-1 EN 60950-1 IEC 60950-1-CB Scheme EN 60825-1 |
| EMC | AS/NZS CISPR22 Class A VCCI Class A FCC Part 15 Class A ICES-003 Issue 4 BSMI CNS 13438 and NCC C6357 Taiwan Radiated EmissionsKN 22, Class A CISPR 32/EN55032: 2012 European Radiated Emissions Class A AS/NZS CISPR22 Class B IECS-003 Issue 4 Class B BSMI CNS 13438 and NCC C6357 Taiwan Radiated Emissions CISPR 32/EN55032: 2012 European Radiated Emissions Class B EN-61000-4-6 Low Frequency Common Immunity EN-61000-4-11 Voltage Dips and Sags CISPR 24/EN55024 Information Technology Equipment Immunity Characteristics |
| ETSI (European Telecommunications Standardization Institute) | EN 300 386 V1.6.1 Telecommunication Network Equipment, Electromagnetic Compatibility Requirements ETSI EN 300 019-2-1 (2000)-Storage, Class T1.2 ETSI EN 300 019-2-2 (1999)-Transportation, Class T2.3 ETSI EN 300 019-2-3 (2003)-Stationary Use at Weather Protected Locations, Class T3.4 ETSI EN 300 019-2-3 (2003)-Stationary Use at Weather Protected Locations, Class T3.2 ETSI 300753 (1997)-Acoustic Noise Emitted by Telecommunications Equipment |
| Other EMC Requirements | Deutsche Telekom 1TR9 (2008) EMC Specification British Telecom EMC Immunity Requirements (2007) |
| NEBS | SR-3580 NEBS Criteria Levels (Level 3 Compliance) GR-63-CORE: NEBS, Physical Protection GR-1089-CORE: EMC and Electrical Safety for Network Telecommunications Equipment (Issue 6 compliant) |
| Telecomm Compliance | Device management: NETCONF, CLI, SNMP v1/v2/v3 End-to-end provisioning of E-Line, emulated LAN (ELAN), Layer 3 VPN (L3VPN), OAM, class of service (CoS) Device and service-level fault management Device and service-level performance management |
| Metro Ethernet Forum (MEF) | MEF CE2.0 compliant MEF 3.0-certified |
| Licensing | Base features included; advanced RTU licenses ordered separately |
Low Price Guarantee | ![]() | Quality Assurance | |
100% Money Back Guarantee | Commodity Refund Guarantee | ||
Diversified and Flexible Transportation Services | ![]() | Standard Policy |