Juniper Networks® ACX7100 Cloud Metro Routers are designed to help operators achieve their capital, operational, and differentiated user experience goals. Part of the HPE Juniper Networking ACX7000 Family of routers, the ACX7100 line delivers exceptional TCO and investment protection. It supports Juniper® Cloud Metro solutions for 5G, Internet of Things (IoT), and cloud applications, making it ideal for service provider, enterprise, data center, and residential use cases requiring high-density, power-efficient platforms.
ACX7100-48L: The ACX7100-48L provides 4.8 Tbps throughput for high-end multiservices in a 1 U fixed and power-efficient footprint. It is designed for applications that require dense port distribution in a small (60 cm deep) footprint. It supports cloud-inspired service rates and port-by-port configuration of native 10GbE, 25GbE, and 50GbE on all 48 ports, including 6 ports of 400GbE enabling operators to perform today’s most common upgrades on a port-by-port basis. The 100GbE port speed is supported through breakout connectivity on 4 x 400GbE ports. The dual front-to-back and back-to-front airflow design makes this platform ideal for data center use cases.
JNP7100-48L-CHAS is a 1U fixed metro router chassis featuring 48 SFP56 and 6 QSFP56-DD multi-rate ports, supporting 4.8 Tbps switching capacity, compatible with matched AC and DC power modules for flexible network deployment.
| Product Model | JNP7100-48L-CHAS |
| Form Factor | 1U fixed chassis |
| Throughput | 4.8 Tbps |
| Fixed Ports | 48 × SFP56 (10GbE/25GbE/50GbE) 6 × QSFP56-DD (400GbE) |
| Port Notes | 1 SFP56 port supports 10GbE/25GbE only |
| Breakout Support | Ports 48–53: 4×25GbE, 4×10GbE, 4×100GbE, 2×100GbE, 2×50GbE, 8×50GbE |
| Max Port Capacity | 400GbE: 6 100GbE: 24 50GbE: 95 40GbE: 6 25GbE: 72 10GbE: 72 |
| Cooling | 6× fans; support AFO / AFI airflow mode |
| Power Input | Compatible with AC / DC field replaceable power supply |
| Typical Power Draw (without optics) | 270W |
| Maximum Power Draw (without optics) | 620W |
| Dimensions (W×H×D) | 17.36 × 1.75 × 23.42 in (44.09 × 4.45 × 59.49 cm) |
| Weight | 26.9 lb / 12.2 kg |
| Operating Temperature | 0°C to 40°C (operating) 0°C to 55°C (short term) GR-63 NEBS-L3 |
| Humidity | 5% to 90% noncondensing |
| Synchronization | 1× RJ-45 TOD 1M/10M PPS input/output |
| NEBS Compliance | SR-3580 Level 3 GR-63-CORE GR-1089-CORE DC 3160 |
| Safety | UL/EN/IEC 60950-1 UL/EN/IEC 62368-1 EN 60825-1 |
| EMC Emissions | EN 300 386 Class A FCC 47 CFR Part 15 Class A EN 55032 Class A |
| Immunity | EN 300 386 V1.6.1 Class A EN 300 386 V2.1.1 Class A EN 55024 (CISPR 24) IEC/EN 61000-4-X (-2, -3, -4, -5, -6, -11) KN35 Korea Immunity KN61000-4-X (-2, -3, -4, -5, -6, -11) Korea Immunity TEC/EMI/TEL-001/FEB-09 India Immunity TEC-SD-DD-EMC-221-05-OCT-16 IG Surge EN 55035 (CISPR 35:2016) |
Low Price Guarantee | ![]() | Quality Assurance | |
100% Money Back Guarantee | Commodity Refund Guarantee | ||
Diversified and Flexible Transportation Services | ![]() | Standard Policy |