The environmentally rated ACX7332 is 3-U, 29-cm-depth routers designed for multiservice applications. They combine the economics and resiliency of a fixed redundant platform with three bays of modularity for build-as-you-grow scalability, high availability, and exceptional performance.
1GbE-to-400GbE port flexibility, unrestricted high-power ZR/ZR+ transceiver support, and massive forwarding capacity unite in a compact, power-efficient footprint. Powered by Junos® OS Evolved and Juniper Paragon™ Automation, the routers support advanced features, such as segment routing (SR), SRv6, MPLS, EVPN-VXLAN, advanced programmability, network slicing, and telemetry.
The ACX7332 has identical features and capabilities while providing operators with key differentiators to fit the exacting needs of each deployment. The ACX7332 design includes onboard, eTCAM-enhanced scale and latency for E-Temp applications.
ACX7332: The E-Temp-rated ACX7332 delivers high-end, eTCAM-enhanced, multiservices in a 3U, fixed plus modular, compact (29 cm deep), power-efficient footprint. It provides 2.4 Tbps forwarding capacity and supports 32 fixed multirate (SFP28) ports, each configurable as 1GbE, 10GbE, and 25GbE client services, enabling operators to perform today’s most common transport upgrades on a port-by-port basis without a platform forklift. An additional eight fixed (QSFP-28) ports support 100GbE (ZR capable) uplinks.
Complete ACX7332 hardware base bundle with chassis, four fan trays and dual redundant AC/DC power supplies. 3RU 29cm depth, E-Temp rated, ideal for 4G/5G, IoT and cloud metro networking.
| Product Model | ACX7332-BASE |
| Bundle Inclusion | 1× ACX7332 Chassis 4× Fan Trays 2× AC/DC Power Supply |
| ASIC Throughput | 2.4 Tbps |
| Routing Engine | Optional RE Redundancy CPU: 4Core RAM: 64 GB DDR4 (2x 32GB SODIMM) Mass Storage: 100GB SATA/NVMe SSDTPM2.0 |
| Redundancy | Optional Control Plane (RE) Fan Power Supply (AC or DC) |
| Chassis Type | Fixed plus Modular (3x I/O Bays) |
| Dimensions (W x H x D) | 17.4 x 5.25 x 11.42 in 44.20 x 13.33 x 29.00 cm |
| Weight | 35.6 lb/16.1 kg (DC) 36 lb/16.3 kg (AC) |
| Power (DC) | 40 VDC through 72 VDC |
| Power (AC) | 180 VAC to 264 VAC |
| Typical Power Draw | 465 W (1x RE) 520 W (2x RE) |
| Maximum Power Draw | 495 W (1x RE) 551 W (2x RE) |
| Operating Temperature | Operating (0°C to 55°C) |
| Cooling | E-Temp (0°C to 55°C at 6000 ft) 8-Fans (4x Fan Trays-FRU), N+1 |
| Operating Humidity | 5% through 90% noncondensing |
| Interfaces supported | 1/10/25/100/200/400GbE (fixed and modular capability combined) |
| Interfaces (fixed) | 32x 1-25GbE, SFP/SFP+/SFP28 (MACsec) 8x 100GbE, QSFP28 |
| Interfaces (modular) | 3x I/O Bays–2x 800GbE (10-400GbE ports) and 1x 400GbE (1-100GbE ports) support the following modules (MACsec support on all ports): — 16x SFP56 FPC (16x 1/10/25/50GbE) — 2x QSFP56/2xQSFP28-DD & 4x QSFP28 (2x 400GbE/2x200GbE and 4x 100GbE) |
| Timing | SynchE, PTP, and Class C 1PPS and 10 MHz, BITS Integrated GNSS |
| Safety approvals | CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Information Technology Equipment–Safety UL 60950-1 (2nd Edition) Information Technology Equipment-Safety EN 60950-1:2006/A2:2013 Information Technology Equipment-Safety IEC 60950-1:2005/A2:2013 Information Technology Equipment-Safety (All country deviations): CB Scheme CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1-14 Information Technology Equipment-Safety UL 62368-1 Information Technology Equipment- Safety EN 62368-1: 2014 Information Technology Equipment- Safety IEC 62368-1: 2014 2nd Edition Information Technology Equipment-Safety EN 60825-1 Safety of Laser Products-Part 1: Equipment classification and requirements |
| Electromagnetic Capability (EMC) | CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Information Technology Equipment–Safety EN 300 386 V1.6.1 Class A Telecom Network Equipment-EMC requirements EN 300 386 V2.1.1 Class A Telecom Network Equipment-EMC requirements FCC 47 CFR Part 15 Class A USA Radiated and Conducted Emissions EN 55032 Class A European Radiated and Conducted Emissions AS/NZS CISPR 32 Class A Australia/New Zealand Radiated and Conducted Emissions ICES-003 Class A Canada Radiated and Conducted Emissions VCCI-CISPR 32 Class A Japanese Radiated and Conducted Emissions BSMI CNS 13438 and NCC C6357 Taiwan Radiated and Conducted Emissions (at 10 meter) KN32 Korea Radiated and Conducted Emission (at 10 meter) TEC/EMI/TEL-001/FEB-09 TEC-SD-DD-EMC-221-05-OCT-16 |
| Network Equipment Building System (NEBS) | SR-3580 NEBS Criteria Levels (Level 3 Compliance) GR-63-CORE: NEBS, Physical Protection GR-1089-CORE: EMC and Electrical Safety for Network Telecommunications Equipment Data Center DC 3160 |
| Immunity | EN 300 386 V1.6.1 Class A Telecom Network Equipment-Immunity requirements EN 300 386 V2.1.1 Class A Telecom Network Equipment-Immunity requirements EN 55024 (CISPR 24)IEC/EN 61000-4-X (-2, -3, -4, -5, -6, -11) KN35 Korea Immunity KN61000-4-X (-2, -3, -4, -5, -6, -11)Korea Immunity TEC/EMI/TEL-001/FEB-09 India Immunity TEC-SD-DD-EMC-221-05-OCT-16 IG Surge EN 55035 (CISPR 35:2016) Electromagnetic compatibility of multimedia equipment |
Low Price Guarantee | ![]() | Quality Assurance | |
100% Money Back Guarantee | Commodity Refund Guarantee | ||
Diversified and Flexible Transportation Services | ![]() | Standard Policy |