AP7000 series access points (APs) are Huawei's high-performance Wi-Fi 5 APs, suitable for indoor coverage scenarios such as enterprise office, education, and commercial scenarios.
Huawei AP7030DE-DC 802.11ac Wireless Access Point delivers high-speed, reliable WLAN services at 1.9 Gbit/s with 3 x 3 MIMO (three spatial streams) and provides redundant PoE (IEEE 802.3at-compliant) ports with DC power supply. Integrated with smart antennas deliver accurate and directional RF coverage with suppressed interference and improved signal gain and Ethernet link aggregation ensures WLAN stability.
AP7030DE-DC is a Huawei AP7000 Series 802.11ac Wave 2 3×3 MIMO Dual-band Smart Indoor Access Point Bundle (with AC/DC adapter).
| PoE port surge protection | PoE interface: Differential mode (48 V-RTN), 0.5 kV (1.2/50 us, 42 ohm), B criterion; Common mode (eight pairs of cables-GND), 2/4 kV (1.2/50 us, 42 ohm), B/R criterion |
| Ingress protection | IP41 |
| Atmospheric pressure | 53~106Kpa ETSI 300 019-2-3 |
| Ground/floating ground | Ground |
| Altitude | The device works properly if the altitude is between -60 m and 5000 m; If the altitude is higher than 1800 m, the temperature decreases by 1℃ every time the altitude increases by 300 m. |
| Operating temperature | Operating temperature: -20~50℃ Storage temperature: -40~70℃ |
| Humidity | 5%~95% |
| FCC | Supported |
| CE | CE(Rohs, Reach, WEEE) |
| Wi-Fi alliance | Supported |
| Certification of Radio Association of China | CMIIT ID; |
| Other certification (IC/C-Tick) | IC,C-Tick |
| Safety certification | UL/CB |
| Environment certification | RoHS |
| MIMO | 3x3Multi-input Multi-output, for example, 4*4:4 indicates that 4SU-4MU is supported. |
| Wi-Fi standard | 802.11b/g/n 802.11a/n/ac |
| Antenna gain (Typical) | 2.4G:5dBi 5G:5dBi |
| Radio power (Max) | 2.4G: 25dBm(Max) 5G: 21dBm(Max) (note: this is MIMO total radio power, the same as: 2.4G: 20dBm/chain(Max) 5G : 16dBm/chain)(Max) |
| Radio port/built-in antenna | 12*Built-in smart antenna, Dual-Band |
| Power consumption of the device | 19W |
| Ethernet ports | GE(RJ45) x 2, 1000base-T, 10M/100M/1000M auto negotiation speed; |
| Console port | RJ45 ×1 |
| Weight (kg) | 1.1kg |
| Dimensions (W x D x H) (mm) | 220*220*53 |
| LED indicator | One two-color LED indicator |
| AP Power supply priority (12 V DC/PoE) | 12V DC firstnotes: 1) Hot backup is not supported; 2) When two inputs exit, the DC input range is 12 V±5%. 1. Distinguished by priority: If AC/DC and PoE are both used, the one with higher priority provides power supply. 2. Not distinguished by priority: Higher input voltage serves as the primary power supply. Scenarios where both AC/DC and PoE provide power supply may exist, which is influenced by the difference of power supply voltage and switch PSE output voltage, cable length, and cable impedance. 3. Hot standby supported: For AC/DC and PoE power supplies, if one is removed, the other will not be restarted. 4. Hot standby not supported: For AC/DC and PoE power supplies, if one is removed, the other may be restarted. |
| DC power supply | 12V±10%,16V MAX, 2.1mm DC JACK |
| AP PoE input | 802.3at, Dual PoE+ Input Note: Hot backup cannot be guaranteed (Use Huawei PoE+ switch, hot backup can be tested but this cannot be 100% guaranteed) |
Low Price Guarantee | ![]() | Quality Assurance | |
100% Money Back Guarantee | Commodity Refund Guarantee | ||
Diversified and Flexible Transportation Services | ![]() | Standard Policy |