HPE Aruba Networking 500H Series Hospitality Access Points deliver cost-effective Wi-Fi 6 coverage in a compact form factor that is ideal for hotels, residence halls, and remote offices. With 1.49 Gbps maximum combined speed, zero touch provisioning (ZTP), and wired ports, the 500H series is ready to improve wireless experiences for guests, employees, students, and teleworkers.
The 500H series is Wi-Fi CERTIFIED® and supports 802.11ax features; orthogonal frequency-division multiple access (OFDMA) for multi-user efficiency, target wake time (TWT) to extend the battery life of connected Internet of Things (IoT) devices, and WPA3 and Enhanced Open (OWE) for greater password and guest security. The 500H series includes a limited lifetime warranty.
Key Features
− Combine wireless and wired access in a single compact form-factor
− Ideal for organizations with work from home or teleworker initiatives
− Up to 1.5 Gbps of maximum wireless throughput
− 4 wired network ports and 1 Smart Rate uplink port
− WPA3 and Enhanced Open security
− Built-in technology that resolves sticky client issues for Wi-Fi 6 and Wi-Fi 5 devices
− OFDMA and MU-MIMO for enhanced multi-user efficiency
− IoT-ready Bluetooth 5 and Zigbee support
− HPE Aruba Networking Fiber Media Converter optional add-on for seamless fiber backhaul
| Deployment | Hospitality; Indoor |
| Wi-Fi generation | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi radios | Dual 2 x2 |
| Radio configuration options | 2.4 GHz and 5 GHz |
| Max bandwidths and peak data rate per band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), maximum peak data rate 1.49 Gbps |
| Wi-Fi antenna | Two integrated semi-directional antennas for 2x2 MIMO with peak single antenna gain of 5.2 dBi in 2.4 GHz and 5.4 dBi in 5 GHz. Built-in antennas are optimized for vertical wall or desk mounted orientation of the AP. Combining the patterns of each of the antennas of the MIMO radios, the peak gain of the combined, average pattern is 3.3 dBi in 2.4 GHz and 2.9 dBi in 5 GHz. |
| Ultra tri-band (UTB) filtering | No |
| IoT support | AP-505H: IEEE 802.15.4/Zigbee or BLE 5.0, USB 2.0 type A |
| Integrated sensor | No |
| Location services | 802.11 FTM support |
| Cellular support | USB LTE modem (sold separately) |
| Wired network interface | AP-505H: 5x Ethernet ports (1x 2.5 Gbps uplink, 4x 1 Gbps downlink). It supports PoE out on two ports |
| MACsec support | No |
| Ports | 1 x 10/100/1000BASE-T RJ-45 port, auto-sensing link speed and MDI/MDX4 x 10/100/1000BASE-T (RJ-45) ports, auto-sensing link speed and MDI/MDX |
| Power sources | DC power; PoE-PD |
| AP operating system support | HPE Aruba Networking Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.7.0.0 (AP-505H)HPE Aruba Networking Operating System 10.2.0.0 (AP-505H) |
| AP management | On-premises; Public Cloud; Virtual Private Cloud (VPC); as a Service |
| Certifications | Wi‑Fi Alliance®: Wi-Fi CERTIFIED® a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3–Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE)WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location (AP-505H only) Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE) |
| Regulatory | FCC/ISED CE Marked RED Directive 2014/53/EU EMC Directive 2014/30/EU Low Voltage Directive 2014/35/EU UL/IEC/EN 62368-1 EN 60601-1-1, EN60601-1-2 For more country-specific regulatory information and approvals, contact your HPE representative |
| Warranty | Limited lifetime warranty. See the warranty duration |
| Weight | 360 gm (0.8 lb) |
| Dimensions | 150 x 86 x 47 mm (5.9 x 3.4 x 1.9 in) |
Low Price Guarantee | ![]() | Quality Assurance | |
100% Money Back Guarantee | Commodity Refund Guarantee | ||
Diversified and Flexible Transportation Services | ![]() | Standard Policy |
Firmware Download